2013. augusztus 14., szerda

Augusztus 14.



Marcell napja.
A latin Marcellus családnévből származik, ez pedig a Marcus (Márkus) becézőjéből. Más elmélet szerint latin eredetű, de jelentése: Mars hadistenhez tartozó, neki szentelt.
1952 – Barlangászok világnapja
1658 – Megalakult a Rajnai Szövetség Mainz, Köln és Trier választófejedelmei vezetésével.
1802 – Megszületett Letitia Landon angol költő, regényírónő, aki a szenvedélyes szerelemről írt abban a korban, amikor a női témák korlátozva voltak.
1867 – Megszületett John Galsworthy Nobel-díjas (1932) angol író (Forsythe Saga).
1900 – Véget ért a boxer lázadás Kínában, aminek a célja az volt, hogy megtisztítsa Kínát az idegenektől.
1941 – Közzétették a Roosevelt amerikai elnök és Churchill angol miniszter által aláírt Atlanti Chartát, amelyben lemondtak az agresszióról.
1945 – Truman amerikai elnök kihirdette, hogy Japán feltétel nélkül megadta magát, ezzel véget ért a II. világháború.
1952 – Az Elnöki Tanács elnökévé kinevezett volt miniszterelnök, Dobi István helyét Rákosi Mátyás, az MDP főtitkára foglalta el.
1956 – Meghalt Bertolt Brecht német író, színházi rendező (Kurázsi mama és gyermekei).
1959 – Budapesten meghalt Jávor Pál színész (Hyppolit a lakáj, Havi 200 fix, Fizessen, nagysád!, Halálos tavasz, Egy csók és más semmi, A beszélő köntös).


Augusztus 14. - Barlangászok világnapja
Ezen a napon Marcel Loubens-re, az 1952-ben végzetes balesetet szenvedett francia barlangkutatóra emlékeznek a barlangászok.
A barlangászat egyszerre kedvtelés és kaland, sport és tudományos kutatás, ezért nem véletlen, hogy sokakat igézett meg a föld alatti világ felfedezése, amely egyáltalán nem veszélytelen tevékenység. A mély kürtőkbe való rendkívül veszélyes leereszkedés technikájának kidolgozása Marcel Loubens nevéhez fűződik. A francia barlangász a zsombolyok, azaz a több száz méter mély aknabarlangok avatott szakértője volt. Több ilyen barlangot tárt fel, életét is egy víznyelő szifon feltárása közben vesztette.
A barlangászat az elmúlt évtizedben magyar áldozatokat is követelt. 2002 novemberében két magyar barlangi könnyűbúvár vesztette életét Romániában, a Retyezát hegyvonulatának délkeleti lejtőjén található izvernai barlangban, 2011-ben pedig egy kutatóbúvár halt meg Budapesten, a fokozottan védett II. kerületi Molnár János-barlangban.
A barlangászok háza tájáról azonban, szerencsére, gyakrabban érkeznek jó hírek, amelyek felfedezésekről, új rekordokról számolnak be. A miskolci Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület és a Bakonyi Barlangkutatók Szövetsége feltárta (2006-2009) az ország első átmenő barlangját a Bükk-fennsíkon. A 3000 méternyi üreg a Szivárvány-barlangot és a Sebes-barlangot köti össze. Ritkaság, hogy a rendszer vízelvezető járatát a forrástól a víznyelőig sikerült feltárni. Az is a közelmúltban történt, 2009 augusztusában, hogy négy magyar barlangász elérte a Föld legmélyebb barlangjának 2080 méter mélyen lévő száraz végpontját. A kaukázusi Krubera (korábbi nevén: Voronya) barlang mélyére addig csak tíz nemzet barlangászai jutottak le.
Marcel Loubens nevét nemcsak a miskolci barlangászok vették fel, hanem az évenként megrendezett világnapon – a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat rendezésében – a Loubens Kupáért is versenyeznek. Az előkelő helyezésekért meredek sziklafalra kell felmászni, kötélpályán versenyezni, és a földalatti társmentésben is kivételes jártasságot kell tanúsítani.
MTVA – Sajtó- és fotóarchívum

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése